Az EMK alaptanfolyamon egy új kommunikációs rendszert ismerhetsz meg, amelyet eszközként használhatsz a mindennapi életben!
- Újra és újra zátonyra futnak a beszélgetések a partnereddel, vagy a gyerekeddel, pedig te úgy érzed korrektül kommunikálsz?
- Nem sikerül magadat megértetni a kollégáiddal, főnököddel, a beosztottaiddal a munkahelyen, pedig te úgy gondolod jól kifejezed magad?
- Úgy érzed, nem vesznek figyelembe a szüleid, a barátaid, osztálytársaid, pedig te a legjobbat akarod mindenkinek?
- Már ki tudja hányadszor vagy állásinterjún, mégsem sikerül munkahelyet találnod, pedig te azt hiszed, hogy a kommunikációddal semmi probléma?
Ha úgy érzed itt az ideje a változásnak, és kész vagy te magad változni, tanulni, fejlődni, akkor szívből ajánlom Neked az Együttműködő Erőszakmentes Kommunikáció megismerését, elsajátítását. Ezt a kommunikációt alkalmazva, már több, mint 60 éve, világszerte, több tízezren tapasztalják meg, hogy vitáikat, veszekedéseiket békés párbeszéddé tudják alakítani, és kapcsolataik együttérzéssel telnek meg.
Az EMK megismerésével és alkalmazásával:
- javulni fog az élet minőséged
- tudatosabbá fogsz válni
- kommunikációd egy magasabb színvonalra emelkedik
- könnyebben fogod megoldani a mindennapi problémáidat stb.
Az EMK alaptanfolyam 10 alkalomból áll 10x3 óra. Mindenkinek nagyon ajánlott és hasznos az alaptanfolyam elvégzése. Az EMK alaptanfolyam elvégzéséről névre szóló tanúsítványt kap minden résztvevő.
Az alaptanfolyam felépítése
1. alkalom
Együttműködő és a megszokott, sokszor erőszakos kommunikáció megkülönböztetése
Az Erőszakmentes, együttműködő kommunikáció lényege
Az EMK az együttérzésre és megértésre épít, célja a konfliktusok békés megoldása, míg a megszokott kommunikáció gyakran a vádaskodásra és hibáztatásra fókuszál, és ezzel eltávolít minket egymástól. Az együttműködő kommunikáció a saját érzéseink és szükségleteink kifejezésére bátorít, az erőszakos kommunikáció hajlamos a másik személy kritizálására és a támadásra. Marshall Rosenberg módszere azt is hangsúlyozza, hogy halljuk meg a másik mögöttes szükségleteit, míg az erőszakos kommunikáció inkább a felszínen lévő érzelmekre és stratégiákra koncentrál. Az EMK az együttműködésre és a megértésre törekszik, szemben az erőszakos kommunikációval, amely gyakran ellenállást és haragot szül.
2. alkalom
Értékelés nélküli megfigyelés
Kritizálás nélkül kimondani a nemtetszésünket, különbséget tenni a megfigyelés és értékelés között.
Az Erőszakmentes Kommunikációban (EMK) a megfigyelés azt jelenti, hogy az adott helyzetben történteket objektíven, értékítélet és véleményalkotás nélkül írjuk le. Célja, hogy tisztán és tényszerűen közvetítsük a valóságot, pl. amit a másik ember csinált, vagy mondott, anélkül, hogy az érzelmeket vagy a véleményünket hozzákevernénk. Ez segít elkerülni a félreértéseket és a védekező reakciókat, hiszen a megfigyelés során csak a konkrét tényeket mondjuk el. Fontos, hogy elkülönítsük a megfigyelést az értékeléstől, például a "kiabáltál" helyett "emelt hangon beszéltél" használatával. Így a kommunikáció nyitottabbá és empatikusabbá válik.
3. és 4. alkalom
Meghatározni és kimondani az érzéseinket
Szétválasztani a gondolatainkat az érzéseinktől.
Az együttérző kommunikációban az érzéseink felismerése és kimondása azért fontos, mert segít őszintén kifejezni belső állapotunkat a másik felé, ami hozzájárul a mélyebb megértéshez. Az érzések kifejezése megmutatja, hogy egy adott helyzet milyen hatással van ránk, és ezzel segít megteremteni az empátiát és a valódi kapcsolódást. Ha pontosan azonosítjuk és kommunikáljuk érzéseinket, elkerüljük, hogy a másikat hibáztassuk a helyzetért, így nem váltunk ki védekező reakciót. Az érzéseink felismerése arra is lehetőséget ad, hogy jobban megértsük saját szükségleteinket, és hatékonyabban tudjuk kérni ezek kielégítését. Az érzelmeink kimondása támogatja a nyílt, hiteles kommunikációt, ami hozzásegít minket a békés konfliktuskezeléshez és az együttműködéshez.
5. és 6. alkalom
A szükségleteink felismerése és meghatározása
Megkülönböztetni a szükségleteinket az azokat kielégítő megoldási stratégiáktól.
Az EMK -ban a szükségletek olyan alapvető, egyetemes emberi igények, amelyek mindenki életében jelen vannak, és amelyek kielégítése meghatározza jólétünket. Ezek lehetnek például a biztonság, szeretet, kapcsolódás, tisztelet, autonómia vagy megértés iránti vágyak. A szükségletek felismerése úgy történik, hogy figyeljük saját érzéseinket: amikor kellemetlen érzéseket tapasztalunk, az annak a jele, hogy valamilyen szükségletünk nem teljesült. Az érzéseink mögé nézve megkérdezhetjük magunktól, milyen belső igényt szeretnénk kielégíteni a helyzetben. Az EMK célja, hogy ezeket a szükségleteket empátiával felismerjük, tudatosítsuk és kommunikáljuk, hiszen ezek a tényezők vezérlik a cselekedeteinket és kapcsolatainkat.
7. és 8. alkalom
A kérés kifejezésének jelentősége
A jelenre vonatkozó, megcselekedhető kérés megfogalmazása.
Az erőszakmentes kommunikáció szerint, a kérés fontos szerepet játszik abban, hogy kifejezzük, milyen cselekvést szeretnénk a másiktól annak érdekében, hogy a szükségleteink kielégüljenek. A kérés akkor hatékony, ha konkrét, tiszta és megvalósítható, valamint nem követelésként hangzik el, hanem a másik fél szabadságát tiszteletben tartjuk. Az EMK azt tanítja, hogy kéréseinket úgy fogalmazzuk meg, hogy a másik számára világos legyen, mit várunk, például ahelyett, hogy azt mondanánk: "Legyél kedvesebb", inkább így: "Szeretném, ha ma este meghallgatnál, amikor elmondom, mi történt velem a munkahelyen". A kérés fontos, mert ezzel biztosítjuk, hogy a kommunikáció kétirányú maradjon, és lehetőséget adunk a másiknak arra, hogy szabadon válaszoljon. A tiszta, konkrét kérések növelik az esélyét annak, hogy megértésre találjunk, és a szükségleteink kölcsönös tiszteletben tartása mellett együttműködjünk.
9. és 10. alkalom
Hogyan halljuk mások üzeneteit?
Négy választási lehetőség
A cél az, hogy minél több helyzetben ismerjük föl, hogy választhatunk: szavainkkal ablakot nyitunk, vagy falat húzunk.
Részvételi díj:
A 30 órás, 10 alkalmas képzés díja 115.000 Ft
A díjat fizetheted egy összegben, vagy részletekben. Esetleges hiányzásodtól függetlenül a három órás alkalmak 11.500 Ft-ba kerülnek.
Időpontok:
október 7,14,21,28. november 4,11,18,25. december 2,9. hétfőnként 18-21h
Részvételi szándékodat kérjük, előre jelezd! Az alábbi linkre kattintva tudsz jelentkezni.
carpe diem
Ennyi a trükk, egyszerű a játék:
Minden pillanat édes ajándék.